Riik sinus eneses

Doris Kareva

 

 

 

 

 

Sind huvitanud on kultuuri kulg.

Mind vabadus on huvitanud väga.

Juhan Viiding

 

Tagasi mõeldes tundub see, mismoodi riik tuli ja tahtmine sündis, ikka puhas ime. Seda poleks saanud juhtuda, kui nii paljudes meeltes samal ajal poleks elanud kujutlus teistmoodi maailma võimalikkusest. Kui seesama riik poleks juba olnud olemas inimeste sees. Kui poleks küllalt jätkunud neid, kes vaatamata kõigele olid tuha all tuld hõõgumas hoidnud — või neid, kes varmalt olid valmis omaenda hingeõhuga seda lõkkele puhuma.

 

Aga kõige selle üle on juba küllalt mõeldud ja räägitud, tundub küllap nii mõnelegi. Ja kõik, mis on käes, ümber, liig lähedal, tundub kuidagi ahistav — tüütuseni tuttav ja seeläbi võõrastav. Maailm on lahti ja kõikjal on kõike, küllaga — põrgusse see Põrgupõhja katkine kauss.

 

Ainult et kuhu ka lähed, kellega elad, millega end elatad, elad ikka sellessamas riigis, mis on sus endas; nendesamade seaduste järgi, mis oled oma ettekujutust mööda loonud. Ja mitte keegi ei saa mitte kunagi võõrandada su vabadust neidsamu sisemisi seadusi järgida — või siis ümber teha. Selle vabaduse kõrval näib kõik väline isegi vähem tähtis.

 

Ei pea olema päikesekuningas, et tunda: riik — see olen mina. Ka pimedaimas ajas heidab teele ja võimalikele valikuile valgust ennekõike riik sinu sees; mõni­kord helkuri, mõnikord vilkurina. Kui ainult jaksaks ikka ja jälle millegi üle vihastades meeles pidada, et iga muutus algab iseendast. Näiteks elementaarne lahkus, viisakus, abivalmidus — mis võib levida pea märkamatult, võimsa ja vastupandamatu lainena nagu mood — või ka mitte.

 

Midagi eeldades tasub alati valmis panna ka pettumusvarustus. Aga ka kõige pöörasemale igatsusele uks ikka paokile jätta.

 

Saagu üks lihtne ja igapäevane mõte, soov, kujutlus siinkohal sõnastatud.

 

Riik, mis väärtustab sisemist vabadust, selle lõpmatuid loovaid väljundeid.

Riik, mille seadused on loodud selleks,

et kooskõlastada, maapealsesse tasakaalu viia paljude tahtmiste taevariike.

Riik, mis hoiab sirgena seest ja kaitseb kindlana väljast.

Riik, mis on valmis alati andma abi, mis vähegi on ta võimuses.

Riik, mille kestmise eest seista viimseni.

Riik, milles tahan elada.

Riik, kus ma elan.

Nii on.

Leia veel huvitavat lugemist

Vikerkaar
TeaterMuusikaKino
Täheke
Õpetajate leht
Sirp
Muusika
Kunstel
Akadeemia
Keel ja kirjandus
LR
Hea laps
Värske Rõhk
Müürileht

Leia veel huvitavat lugemist

Andrei Ivanov
Margaret Atwood