HeadRead 2014
August, 2014
Kuues Tallinna kirjandusfestival HeadRead toimus 28. maist 1. juunini Kirjanike Majas, Keskraamatukogus, Lastekirjanduse Keskuses, Kloostri Aidas, kohvikutes, tänavail ja parkides.
Festivali eelsündmusena korraldati 25. mail Kirjanike Majas kohtumine briti kirjaniku William Boydiga, temaga vestles Krista Kaer.
Festival algas Kirjanike Majas 28. mail traditsiooniliselt Vanalinna Hariduskolleegiumi abiturientide lavakavaga „Õpilane lahkub koolist” (juhendaja Tõnis Rätsep). Samal õhtul pakuti ka luulekohvikute programmi, Tallinna kohvikutes esinesid Timo Maran ja Leanne Barbo, Sulev Oll ja Margus Vaher, Mariliin Vassenin ja Madis Arvisto, Kätlin Kaldmaa ja Triinu Taul, Helena Läks ja Leho Rubis, Indrek Koff, Maria Koff ja Mingo Rajandi ning etteasted kulmineerusid Kuku klubis Mart Juure luulediskoga. Draamateatri Esimesel lugemisel oli kavas Peeter Sauteri näidend „Riidepuud”, mida Aleksander Eelmaa juhendamisel lugesid Piret Krumm, Pääru Oja, Tõnu Õnnepalu ja autor.
29. mail algas programm Kirjanike Majas kriitikute vestlusringiga „Kas kriitikul on vaja maailmavaadet?”, selles osalesid Aare Pilv, Hasso Krull ja Mihkel Kunnus. Taani kirjaniku Jakob Vedelsbyga vestles Joonas Hellerma ja briti ajaloolase Antony Beevoriga Maria Mälksoo. Samal ajal „Erinevate tubade klubis” toimunud Poetry Slam’i võitis tänavu Aleksandra Tšoba, erikülalisena astus üles Ron Whitehead USA-st.
30. mail vestles läti kirjaniku Kristīne Želvega Lembit Vaba, prantsuse kirjaniku Georges-Olivier Châteaureynaud’ ja briti kirjaniku A. S. Byattiga rääkisid nende tõlkijad Indrek Koff ja Krista Kaer. Järgnes vestlusring „Lood eesti romaaniga”, milles suure romaani võimalusi vaagisid Tiit Aleksejev, Paavo Matsin ja Jaak Tomberg. Pärimusmaastikest kõnelesid Marju Kõivupuu ja Tõnu Õnnepalu. Luuleprojekti „Mehed ja naised” esimeses osas astusid üles Jan Kaus, Indrek Koff, Igor Kotjuh ja Asko Künnap, kes lugesid eesti naisluuletajate tekste. Õhtu lõpetas festivali „Hullunud Tartu” väljasõit Tallinna: „Hullunud Tallinnas” esinesid Luulur, Triin Soomets, Aapo Ilves, Vahur Afanasjev ja Ville Hytönen.
31. mail alustati ajalookirjandusest, Catherine Merridale’iga Inglismaalt vestles Tauno Vahter. Islandi kirjanikku Sjóni, Inglismaal elavat ameeriklast Lionel Shriverit ja iiri prosaisti John Banville’i intervjueerisid nende tõlkijad Askur Alas, Johanna Ross ja Krista Kaer. Luulekava „Mehed ja naised” teises osas tõlgendasid Eda Ahi, Maarja Kangro, Veronika Kivisilla ja Triin Soomets eesti meeste kirjutatud luulet. Valdur Mikita ja Piret Päär rääkisid Kalevipojast ja „Kalevipojast”. Vikerraadio „Luulelahingu” finaalis võistlesid Siim Aimla bändi saatel Aapo Ilves ja Kristel Mägedi. Peeter Helme ja Jürgen Rooste juhitud otsesaates hindasid esitusi Ilona Martson, Janek Mäggi ja Tarmo Teder, võitis Aapo Ilves.
1. juunil astusid publiku ette Undinė Radzevičiūtė Leedust, temaga vestles Rein Raud; Riikka Ala-Harja Soomest, vestlejaks Kätlin Kaldmaa, ning šoti kirjanik John Burnside ja Kristiine Kikas. Eesti ajalugu eesti draamas käsitlesid Peeter Helme, Andrei Hvostov ja Tiit Aleksejev.
Festivali lastehommikud korraldati Lastekirjanduse Keskuses, kus lapsed kohtusid 29. mail Kätlin Vainola, Kertu Sillaste, Juhani Püttsepa, Ketlin Priilinna ja Kaja Sepaga ning 30. mail Kätlin Kaldmaa, Triinu Tauli ja Anti Saarega. 31. mail said lapsed osa laulustuudio „Meero” kontserdist ja klounipaari Piip ja Tuut esinemisest.
Tallinna Keskraamatukogus kõnelesid 29. mail reisikirjandusest Tiit Pruuli, Karl Martin Sinijärv, Jürgen Rooste ja Janika Kronberg. 30. mail rääkisid Andrus Kivirähki tõlkimisest prantsuse keelde tõlkija Jean-Pierre Minaudier, kirjastaja Frédéric Martin ja Triinu Tamm ning 31. mail rindeajakirjandusest Jon Steele ja Kaia Sisask. Keskraamatukogus toimus ka koostööüritus Eesti PEN-iga, 30. mail vestles bosnia luuletaja Goran Simićiga Kätlin Kaldmaa. Jason Goodwini juhatusel korraldati raamatukogus ka krimikirjanduse töötuba.
Kloostri Aidas lugesid 29. mail oma luulet Goran Simić koos Kätlin Kaldmaa ja Igor Kotjuhiga, 30. mail mehhiko luuletaja Gloria Gervitz ja Carolina Pihelgas ning 31. mail John Burnside ja Jan Kaus. Samuti esines seal põlisameerika jutuvestja Dovie Thomason. Peeti kaks raamatuesitlust: Jason Goodwin esitles oma romaani „Baklava klubi” ja Jaan Kaplinski oma esimest vene keeles kirjutatud luulekogu Белые бабочки ночи („Öö valged liblikad”). Kloostri Aida programmi lõpetas 1. juunil Ben Okri ja Mathura vestlus.
Traditsiooniliselt kuulus festivali pühapäevasesse kavasse luulemissa Niguliste muuseumis, kus seekord esinesid Doris Kareva, Asko Künnap, Veronika Kivisilla, Peep Ilmet, Mathura, Jürgen Rooste, Kaur Riismaa, Madis Arvisto ja Tarmo Kivisilla. Festivali aegu toimusid ka kirjanduslikud retked Wimbergi, Jaanus Vaiksoo, Maarja Vaino, Indrek Hargla ja Ott Sandraku juhtimisel. Apteeker Melchiori jälgedes tehtud retke ilmestasid ajaloo taaskehastajad Lonkava Hundi Kojast.
Festivali viimane sündmus „Värskeid saadusi kirjanike kapsaaiast” leidis aset Uue Maailma raamatukogu „Kapsad” tagaaias, kus esinesid Ron Whitehead, Dovie Thomason, Luulur, Peeter Sauter, Goran Simić, Veronika Kivisilla jt.