Looming

Kirjanik loeb. Reeli Reinaus
Foto: Dmitri Kotjuh

Kirjanik loeb. Reeli Reinaus

Minu lugejakarjäär algas Karu-aabitsast. Vanaema, kes mind lugema õpetas, ei teadnud häälikutest küll midagi. Paljude raskemate sõnade lugemine tuli mul kohe välja, aga mingil arusaamatul põhjusel võttis aega taibata, et…
Ruby Tuesday

Ruby Tuesday

Möödunud aasta kahekümne teise märtsi õhtul juhtus minuga väga kummaline lugu.
Olin juba päevi niisama linnas ringi käinud, lootuses kohata mõnd tuttavat, kes teeks juttu, ning et jutt viiks sinnamaale, et…

Viimane tango Kiievis
Foto: Wikimedia Commons

Viimane tango Kiievis

Lipud, peaaegu türkiisjalt sinised ja erkkollased, andsid kalmistule lummavalt sportliku ilme. Tuhanded lipud, utoopiliselt energilised, suured ja väiksemad. See oli igal pool nii, kus neid lippe hulgi väljas oli. Kalmistutel,…
Linnumaja

Linnumaja

Ja ausalt öeldes: sama hästi kui end sauna taha pärna otsa puua võib näiteks pliidipuud aegsasti enne suuremaid vihmasid kuuri alla riita laduda. Sellest sai Onu kolmapäeva õhtul kella seitsme…
Kindad ümbrikus

Kindad ümbrikus

Ma olen väike tüdruk ja tean, et vanemate magamistoa pruunis lakitud sektsioonkapis õmblustarvete karbi taga kamme täis kilekoti põhjas on ümbrik, mille sees on valged kindad. Kamme, erinevalt sugulastest, on…
Kogu moos / Vita nova ehk Ühe teekonna lõpp

Kogu moos / Vita nova ehk Ühe teekonna lõpp

Kogu moos
„Kus sa olid?” küsis kume hääl. Hääles kõlas rõskus, tüdimus, aga ka tigedus. „Käisid jälle oma litsaka juures?”
„Mitte kusagil ma ei käinud. Siin olen olnud,” vastas ta trotslikult, nii…


Kirjanik loeb. Tauno Vahter
Foto: Siim Lõvi /ERR

Kirjanik loeb. Tauno Vahter

Kui näen praegu inimesi teles või ajakirjas oma moodsat elamist esitlemas, siis torkab silma, et kodudes pole enam eriti palju raamatuid. Tegelikult ei olnud ka vanasti kõigil inimestel tohutus koguses…
Elu mõte on tuut!

Elu mõte on tuut!

Gustav Suitsu luuletajakarjääri kulminatsioonis, kogus „Kõik on kokku unenägu” (1922) leidub neli klassikalistes paarisvärssides eleegiat. Üks neist, „Hauakiri” (1919) raamatu viimases kolmandikus „Rängast ringist” (1917–1922) on epitaaf Irboska veretöö ohvrile…
Arm ja hirm

Arm ja hirm

Kirjanik ja kirjandusteadlane Jaan Undusk on kirjutanud A. H. Tammsaarest mitu olulist käsitlust. Üks neist kannab pealkirja „Armastus ja sotsioloogia. Sissevaade Tammsaare omailma”. See on suurejooneline tõlgendus Tammsaare armastuse-nägemusest, milles…
XX sajandil kasvanu mälestused

XX sajandil kasvanu mälestused

Vanaks saamisega on imelik lugu. Ühtpidi sa just nagu ei märkagi seda, elad ja toimetad ikka edasi sellesama iseendana, kes oled alati olnud, mõtled omi mõtteid, räägid omi lugusid. Samas…

Liinakuru kodulugu

Liinakuru kodulugu

Arne Merilaid: „Puuinimesed”.
Mis on südametammide taga?

Mis on südametammide taga?

Kristiina Ehin: „Südametammide taga”.
Omad, võõrad – ja sugulased

Omad, võõrad – ja sugulased

Heidi Iivari: „Meidän suvun miehet. Meie suguvõsa mehed”.
Väike elus kirjandus roosidest

Väike elus kirjandus roosidest

Mudlum: „Roosihullu päevaraamat”.

Eesti Kultuurkapitali kirjandusauhinnad

Emakeelepäeval, 14. märtsil anti Eesti Kirjanike Liidu musta laega saalis üle kirjanduse sihtkapitali aastapreemiad. Kokku anti välja üheksa auhinda üheksas kategoorias.
Põhižüriisse kuulusid Kai Olivia Arrak (esimees), Sveta Grigorjeva ja Janika…

Eesti kirjanduse aasta Leedus 2024

Alates 2013. aastast on Leedu Ilukirjanduse Liit tähistanud igal aastal kirjanduse aastat – terve aasta pühendatakse ühe rahva kirjandusele. Kui 2023. aasta pühendati läti kirjandusele, siis 2024. aastal oli eesti kirjanduse…

Täienduseks

Olev Remsu on Loomingu märtsinumbris artiklis „Kristjan Jaak ja komsomol” põhjalikult ja vaimukalt valgustanud 1968. aastal TRÜ komsomolikomitee asutatud Kristjan Jaak Petersoni auhinna lugu. Auhind anti välja 1969. aastal, seejärel…

Looming